2023-03-20

Model B3 STAG 400 DPI – większa wytrzymałość i obsługa ACT

O modelu B3, najnowszym sterowniku z rodziny STAG 400 DPI, rozmawiamy z Maciejem Dubickim, managerem ds. technicznych i rozwoju AC SA

Model B3 to najnowsza odsłona sterowników z rodziny STAG 400 DPI. Czym różni się od swoich poprzedników?  

STAG 400 DPI model B3, oprócz wszystkich funkcji poprzednich modeli, dostosowany jest do obsługi silników z systemem ACT w autach grupy VAG.

ACT, czyli Active Cylinder Technology, to funkcja pozwalająca wyłączyć dwa środkowe cylindry – drugi i trzeci-  w czasie pracy 4-cylindrowego silnika na niższych obciążeniach. Wyłączanie cylindrów jest znanym rozwiązaniem w przemyśle samochodowym praktykowanym przez amerykańskich producentów samochodów już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Punktem wyjścia do opracowania technologii wyłączania cylindrów była powszechnie znana właściwość silników spalinowych tj. niższa sprawność dla niskich obciążeń. W rezultacie przy wyłączeniu cylindrów otrzymujemy zmniejszenie spalania bez ograniczenia osiągów silnika.  

Niestety po konwersji silnika z bezpośrednim wtryskiem z systemem ACT na gaz i zachowaniu standardowej konfiguracji ujawni się problem uniemożliwiający użytkowanie auta na gazie.   

Jak temu zaradzić?

Kluczem jest odpowiednia  konfiguracja sekwencji wtrysku

Mogą Cię zainteresować Zobacz pozostałe artykuły
Umów się na
pierwszy montaż
Skontaktuj się
Napisz
Do nas
formularz kontaktowy
Chcę znaleźć
Nowe kody
Program Rozszerzony +